15 Aralık 2014 Pazartesi

Süt ReçeliSÜT REÇELİ
Bir sürü bir sürü adı var! Yabancı ve en yaygın isimleri: Sweetened Condensed Milk , Dulce de leche, Cajeta... Ancak bilinenin aksine aralarında içerik ve teknik açısından farklar var. Türkçeye farklı isimlerle geçmiş: Tatlandırılmış yoğunlaştırılmış süt, süt karameli, süt reçeli.... Aslında koyulaştırılmış şekerli sütten başka bir şey değil! Ama ben en çok Süt Reçeli'ni sevdim.

Tarif henüz ülkemizde yeni! Ben bu tarife meşhur Tiriliçe tatlısının nasıl yapılacağını ararken rastladım. Bulduğum tarifte gerekli malzemelerden biriydi ki bir çok tatlıda ana malzeme olarak kullanıyormuş zaten. Sadece bize yeni bu! Bu hevesle yaptım. (Tiriliçe tarifini de denedim ama o maceram için henüz hazır değilim. Mükemmelleşmesi gerekiyor) Sonuç gerçekten muhteşemdi! Bana bir avans verin ve güvenin lütfen... Kesinlikle denemelisiniz...

KAÇ KİŞİYE YETER?
* Bir bilebilsem...
TAHMİNİ HAZIRLAMA SÜRESİ NEDİR NEDİR?
* Yaklaşık 1 saat
NE LAZIM?
Ana malzemeler
·         1 litre tam yağlı inek sütü ( doğal süt kullanmanızı tavsiye ederim. Pastörize süt ile bu lezzeti yakalayamayabilirsiniz. "Alerjim var. Başka sütle yapabilir miyim?" diye sorarsanız... "Evet, yapabilirsiniz" ama o zaman adı başka bir şey oluyor ve yine "Ayrıntıcısın" diye şikayetler başlıyor....)
·         1 bardak (180 gr) şeker (esmer şekerle de deneyebilirsiniz çünkü karamelli gibi hoş bir kokusu oluyor)
Eklenebilir malzemeler
·         1 silme çay kaşığı kabartma tozu ya da karbonat (daha az da koyabilirsiniz)
·         1 çorba kaşığı tereyağı (orjinal tarifte 3 yemek kaşığıdır. Dilerseniz o kadar kullanın)
·         1 tatlı kaşığı vanilya özütü ya da 1 paket vanilya ( bence vanilyayı hiç kullanmayın çünkü kendi kokusuna bayılacaksınız zaten )
·         1 silme çay kaşığı tarçın ekleyebilirsiniz.
Fikirler Fikirler...
·         İçine çikolata eklerseniz krem çikolata yapmış olursunuz. Bunun için 1 bardak şekerin yarısını kullanıp 40 ile 80 gr arası bitter çikolata ekleyin.
·         İsteyen içine ceviz, fındık... parçaları ya da toz haline getirip kuru yemiş ekleyebilir...
NASIL YAPARIZ?
*  Kesinlikle başından ayrılmamanız gereken bir pişirme sürecine hazır olun....
1)      Derin bir tencereye şekeri süte ekleyin ve ocağa koyun. Ortadan yüksek ateşte kaynama noktasına gelene dek sürekli karıştırarak pişirin. 

2)      Kabartma tozunu bu aşamada ekleyebilirsiniz. Kabarıp köpürecek korkmayın. Altını biraz kısarak ve sürekli çırpıcı ile karıştırarak pişirmeye devam edin. Bu şekilde sabırla yaklaşık bir saat boyunca orta ısıda ya da biraz daha az ısıda cıvık muhallebi kıvamına gelene kadar pişirin. Rengi değişecek, altına dönük kahverengi ya da karamelli şeker gibi olacak! Bu süre, ateş biraz fazla açarsanız kısalabilir ya da uzayabilir farklı koşullarda. Karıştırmayı bırakmayın yeter...
3)       Piştiğinde tereyağı, vanilya, çikolata... içine eklemeye karar verdiğiniz ne varsa ekleyin, karıştırın ve çok koyulaştırmadan altını kapatıp cam kaba, kavanoza...vb. alın. Soğumasını bekleyin. (Genellikle hiç bir şey eklemiyorum ben... Sonuç yeterince muhteşem ;))
pişmeye az kalmış...

Ocaktan alma zamanınız gelmiş...
4)      Ya bir ya da en fazla iki bardağa yaklaşık miktarda süt reçeliniz olur. Soğuyunca buzdolabında saklayın. Yaklaşık 2-2,5 ay saklayabilirsiniz. Tabiiii kalırsa ;)

SİZDEN RİCAM… 
Tariflerimi denerseniz ve de benimle deneyimlerinizi paylaşırsanız çok ama tahmin bile edemeyeceğiniz kadar çok sevindirirsiniz beni… Yorumlarınızla hem eksiklerimi görmemi sağlarsınız hem de bana değerli düşüncelerinizi aktarırsınız… Paylaşmak güzeldir ve mutluluk verir!

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

DMCA.com Protection