18 Temmuz 2013 Perşembe

Zeytinyaglı Taze Fasulye ( Ege Usulu - Annemin Tarifi )“Zeytinyağlı sebze yemeği yapmak çok kolay. Birini öğrensen gerisini zaten yaparsın!” demişti annem. Demişti de ben sürekli mutfaktan kaçan bir tip olarak ben de öylesine yapıyordum. Ama hep “Soğanı kavur...”la başlıyor tarifler; ya da en azından okuduğum, duyduğum  tarifler. Soğanı kavurmaktan nefret ederim ve çok da kıvamda kavurabildiğimi söyleyemem. Evli ve aşık olunca tadı herkesinkinden farklı yemekleriyle ünlü annemin mutfağından bu kez kaçmadım ve her saniyesini izledim. Çok basitmiş! Soğan kavurmaya son... Hem de vakit kazancı ; ) Sağol Annemmmm...

Elbette dileyen soğanı kavurmaya devam etsin. Lakin bir kere olsun deneyin bu tarifi. Farkını göreceksiniz. Belki beğenirsiniz; kim bilir?!!

***** Bu tarifle hem taze fasulye hem taze börülce hem patlıcan yemeği yapabilirsiniz. Aslında temel bir tarif sayılır. Onların da tarifini ayrıca vereceğim.


ZEYTİNYAĞLI TAZE FASULYE (Ege Usulü çünkü Annemden)
KAÇ KİŞİYE YETER?
* Kaç kişi ve ne kadar yediğinize bağlı...
NE LAZIM?
** Ölçüyü dileiğiniz miktarda arttırabilirsiniz. Zaten gerçekten zamanla eliniz alışacak.
*Malzemeleri kullanım sırasına göre listeledim.
·         3-4 yemek kaşığı zeytinyağı ( Dilerseniz daha bol koyabilirsiniz ki ne kadar zeytinyağı o kadar lezzetli. Tabi abartmamak şartıyla...)
·         3-4 tane domates (Domatesimiz yoksa, mevsimi değilse 1-2 yemek kaşığı domates salçası)
·         1 silme tatlı kaşığı tuz ( Siz bilirsiniz...)
·         1 orta boy soğan
·         1-2 biber ( olmayabilir)
·         ½ kg. Taze fasulye
·         1 silme yemek kaşığı toz kırmızı biber ( kullanmasanız da olur)

NASIL YAPARIZ?
1-      Tencereye yağı koyun.
2-      Domatesin kabuklarını soyun, kabaca doğrayın ve atın tencereye.
*Eğer salçalı yapmak durumundaysak zeytinyağını koyduktan sonra salçayı yarım bardak kadar su ile sulandırın ve tencereye koyun. Tuz miktarını dikkatli ayarlayın salçanız tuzluysa.
3-      Domateslerin üstüne tuzu serpin ki kolay erisinler.
4-      Gönlümüzce doğradığımız soğanları ve biberleri ve en son da üstüne ayıklayıp yıkadığınız taze fasulyeleri koyun.Ben annem usulü böyle kırıyorum fasulyeleri ama siz gönlünüzce yapın.
5-      10 dakika sonra kaynamaya, domates erimeye başlayacak. Şöyle biraz karıştırın. Ama çok değil.
6-      Eğer toz kırmızı biber kullanmaya niyetliyseniz o zaman kızmızı biberi biraz suyla ezin ve yemeğin üstüne dökün ve yine kabaca karıştırın.
7-      Bu arada yavaş yavaş soğanların saydamlaşmaya, fasulyelerin canlı yeşil renginin değişmeye başlamış olduğunu göreceksiniz zaten. Pişmeye yakındır yemek. Ha gayret! Afiyet olsun...

Anneciğimin de ellerine sağlık olsun...

SİZDEN RİCAM… 
Tariflerimi denerseniz ve de benimle deneyimlerinizi paylaşırsanız çok ama tahmin bile edemeyeceğiniz kadar çok sevindirirsiniz beni… Yorumlarınızla hem eksiklerimi görmemi sağlarsınız hem de bana değerli düşüncelerinizi aktarırsınız… Paylaşmak güzeldir ve mutluluk verir!

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

DMCA.com Protection